Cele, plany, działania Klubu Dian Warszawskich

 Podstawowym celem naszego klubu powinna być integracja kobiet myśliwych, wspieranie się w działaniach, pokazywania łowiectwa w szerokim rozumieniu. Bycie Dianą to styl życia, szacunek do środowiska, zwierząt i ludzi. To myśliwi orientują się najpełniej w potrzebach dzikich zwierząt, znają zasady współistnienia i zależności wszystkich czynników środowiska. Tę wiedzę możemy przekazywać na różne sposoby i na różnego rodzaju spotkaniach: targach, piknikach, zawodach, lekcjach edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Kobiety mają dar przekazywania tej wiedzy w sposób naturalny, nie nachalny. Łatwiej nam, kobietom rozładować konfliktowe sytuacje np. na polu w sporze z poszkodowanym rolnikiem.

 

Nasza pasja, to nie tylko polowania. Proponujemy Wam udział i czynne włączenie się w organizację wielu zadań:

1. Udział w Mistrzostwach strzeleckich Dian. Największy Okręg PZŁ warszawski powinien móc wystawić swoją drużynę w zawodach. Zwłaszcza, że jest gospodarzem Mistrzostw.

2. Dzień dziecka zorganizowany na strzelnicy w Suchodole. To piękne miejsce, idealne na rodzinny piknik. Połączymy to z konkursem dla dzieci o tematyce przyrodniczej. Być może z nagrodami…

3. W maju mamy kilka świąt – Dzień Ziemi (w kwietniu), Dzień Ptaków Wędrownych, Dzień Bioróżnorodności Biologicznej, 24 maja Europejski Dzień Parków Narodowych. Te dni mogłybyśmy spędzić w lesie, na łąkach lub w Kampinoskim Parku Narodowym.

4. Wśród nas koleżanki grające na rogach i sygnałówkach myśliwskich. Brakuje w okręgu instruktora, który pomógłby im w doskonaleniu grania. Klub Dian Warszawskich mógłby stworzyć sekcję sygnalistek myśliwskich. Brać udział w konkursach, uświetniać nasze polowania.

5. W pracy w Klubie Dian PZŁ widzimy jak potrzebna jest organizacja Warsztatów dla kobiet. W ogólnopolskim klubie ta impreza cieszy się ogromnym powodzeniem. Jest na niej poruszana wszechstronna tematyka związana nie tylko z myślistwem. 6. Oczywiście nie zapominajmy o polowaniach w życzliwych Dianom kołach łowieckich lub w OHZ-ach. Sama biorę udział w polowaniach dla Dian i Seniorów w zaprzyjaźnionym kole łowieckim „Daniel” w Kętrzynie. Mamy także kontakty z klubami Dian za granicami naszego kraju. Mogłybyśmy zorganizować rewanżowe spotkania i polowania.

7. Klub Dian Warszawskich powinien uczestniczyć w imprezach organizowanych przez SGGW. Co roku przyciągają one setki ludzi z Warszawy i z okolic. Jest to doskonała okazja do przekazania wiedzy myśliwskiej zwiedzającym. Z doświadczenia wiem, że chętnie korzystają z tych krótkich lekcji i dzieci i dorośli. A wiedza społeczeństwa na temat środowiska i zwierzyny jest mocno niedoskonała.

8. W ramach kampanii edukacyjno-ekologicznej KDW może organizować konkursy tematyczne: Chrońmy nasze zwierzęta – test wiedzy Bioróżnorodność ziem polskich – konkurs fotograficzny Zrównoważony rozwój- test wiedzy Przyroda w malarstwie – warsztaty malarskie. Ekologia, a region w którym żyjemy – test wiedzy Moje środowiska, mój las, moja łąka – test wiedzy Ekoplakat – konkurs plastyczny dla dzieci i dorosłych. Działania edukacyjne powinny być skierowane, w miarę możliwości, do dzieci młodszych – przedszkola i szkoły podstawowe. To trudne zadanie zwłaszcza w Warszawie. Możemy spróbować zastosować taktykę zawężającego się kręgu. Zacząć od szkół w miejscowościach podwarszawskich. Wiem z doświadczenia, że łatwiej tu o przychylność i szkoły proszą o takie wsparcie. Koleżanki, których dzieci chodzą do przedszkoli także czasami są proszone o lekcje przyrodnicze. Z czasem możemy proponować zajęcia przyrodnicze szkołom warszawskim.

9. Padało już wiele próśb o ujednolicony schemat zajęć edukacyjnych w szkołach. Prosiły o to osoby wchodzące w tę działalność, a nie bardzo wiedzące jak to robić. Też widzę taką potrzebę. Każda taka lekcje jest inna w zależności od miejsca w którym się to robi, dla kogo, jaki jest odbiór treści zajęć. Często zdarzało mi się improwizować, bo zastałam sytuację inną, niż była w umowie. Zakres wiedzy myśliwskiej i przyrodniczej jest tak ogromny, że pozwala na duże odstępstwa od założonego planu. Najczęściej są to tematy wspierające materiał z lekcji przyrodniczych, który z racji małej liczby godzin tego przedmiotu nauczyciele nie są w stanie przerobić. Jednak jakiś przybliżony schemat , wydaje misi e, że można by stworzyć. Podczas zabaw na piknikach w Suchodole możemy „poćwiczyć” takie lekcje na naszych gościach.

10. Diany z regionalnych klubów uczestniczą w lokalnych świętach plenerowych, uroczystościach dożynkowych, dniach kwiatów. Buduje to więź społeczną między mieszkańcami tych miejscowości. W Warszawie także odbywają się festyny i imprezy plenerowe i może znalazłoby się pole do działania dla nas?

11. Bardzo liczną grupą są koleżanki reprezentujące kynologię. Właśnie teraz powinny pokazać nasze psy, ich urodę, pracę, zdolności myśliwskie, rasy, którymi szczycimy się wśród światowych hodowców.

12. No i na koniec oczywistym staje się nasza obecność na Międzynarodowych Targach Łowieckich Hubertus 2018. Będzie tam Stoisko Klubu Dian PZŁ, które zaprasza wszystkie Diany. Trzy dni Targów dają szansę na chociażby godzinną obecność koleżanek w dowolnym dniu. Jest to ważna dla myślistwa impreza, tysiące zwiedzających wystawy gości, różnorodna tematyka stoisk. Naszym zadaniem jest edukacja ekologiczna i myśliwska. Materiały edukacyjne są zagwarantowane przez ZG PZŁ.

13. Szczególne wydarzenia: np. takie jak polowanie wigilijne, może jakiś bal w karnawale… ?

14. A może akcja charytatywna – seniorzy aktorzy ze Skolimowa czekają na Diany. Rozmowy już były w tej sprawie prowadzone w 2016 roku. Niestety obietnice nie zostały spełnione.

Mamy wiele możliwości dla realizacji naszych pasji. Klub Dian ma na celu wspieranie inicjatyw kobiet, i budowanie przyjaznego wizerunku. Mamy w planach stworzenie zakładki internetowej na stronach Zarządu Okręgowego. Będziemy tam zamieszczały relacje z naszych wydarzeń oraz wszystkie informacje dotyczące działalności Klubu.

A teraz występujemy z apelem do uzdolnionych artystycznie koleżanek o opracowanie” Logo Klubu Dian Warszawskich”. Znajdzie się ono na breloczkach, znaczkach odblaskowych dla dzieci, drukach firmowych i być może na odznaczeniach, które ustanowimy dla szczególnych okoliczności. Zasady funkcjonowania Klubu Dian Warszawskich są proste. Podpisujemy Deklarację przynależności imieniem i nazwiskiem. Przynależność nie wiąże się z jakimikolwiek opłatami. Na ewentualne wyjazdy, czy imprezy będziemy zbierały składki celowe – te z kobiet, które będą chciały wziąć udział w wydarzeniu zapłacą składkę. Na ewentualne pokrycie kosztów materiałów edukacyjnych będziemy występowały o dofinansowanie do ZO (każdorazowo uzgadnianego). Przynajmniej raz w roku powinnyśmy się spotkać w celu podsumowania pracy w minionym roku i zaplanowania zadań na rok następny. Powiadomienia będą rozsyłane pocztą elektroniczną. Z uwagi na formę kontaktu wszelkie zmiany koleżanki powinny zgłaszać mailem lub telefonicznie.

Zespół założycielski;

1. Hanna Kozieja-Maleńczyk
2. Katarzyna Sikora
3. Beata Sala

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱