Komunikat ZG PZŁ dot RPŁ 2021/2022

Mając na uwadze konieczność zachowania ciągłości poszczególnych populacji gatunków łownych ale również uwzględniając konieczność ograniczenia szkód w uprawach i płodach rolnych, gospodarce leśnej oraz zahamowania rozprzestrzeniania wirusa ASF. Należy w trakcie ustalania Rocznych Planów Łowieckich za punk odniesienia brać możliwie najbardziej precyzyjne metody inwentaryzacji. W związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią, część z metod inwentaryzacyjnych, nie mogła zostać zastosowana. W związku z powyższym celowe stało się użycie metod alternatywnych, w tym przy pomocy urządzeń termo i noktowizyjnych.

Wyliczenia czysto arytmetyczne odnoszące się do realizacji RPŁ w latach ubiegłych oraz zakładanego przyrostu zrealizowanego, mogą znacznie zniekształcać faktyczny stan poszczególnych populacji. Powodem tego może być choćby presja dużych drapieżników, w tym wilka. Nie jesteśmy przecież w stanie wykazać i udokumentować wszystkich upadków spowodowanych przez duże drapieżniki. Dlatego też czysto arytmetyczne dostosowanie RPŁ do zakładanych Wieloletnich Łowieckich Planów Hodowlanych, biorąc pod uwagę jedynie realizację RPŁ z lat ubiegłych, zakładany a nie rzeczywisty przyrost zrealizowany oraz jedynie część upadków, może miejscowo zagrozić stabilności populacji niektórych gatunków łownych.

Należy również mieć na uwadze, że możliwość realizacji RPŁ  w kończącym się sezonie była znacznie ograniczona poprzez obostrzenia związane z utrzymującym się stanem pandemii Covid-19, a lokalnie również z wydawanymi przez Powiatowych Lekarzy Weterynarii decyzjami wstrzymującymi możliwość wykonywania polowania. Problem związany z decyzjami PLW zakazującymi wykonywania polowania, w sposób szczególny dotyczy województwa lubuskiego. Co więcej należy przypuszczać, że ww. ograniczenia będą miały również miejsce w nadchodzącym sezonie łowieckim

 Dnia 25 lutego 2021 r. Sejm RP, przegłosował ustawę prolongującą dotychczasowe umowy dzierżawy obwodów łowieckich do 31 marca 2022 roku. Proces legislacyjny nie jest jednak jeszcze zakończony. Wobec niejednoznacznej sytuacji prawnej dotyczącej wejścia w życie nowego podziału województw na obwody łowieckie i podpisywania nowych umów dzierżawy należy przyjąć jednak, że zarówno inwentaryzacja zwierzyny, jak i składanie oraz zatwierdzanie RPŁ, należy przeprowadzić zakładając, że procedowana ustawa wejdzie w życie. Pozwoli to na zachowanie ciągłości prowadzenia gospodarki łowieckiej.

Reasumując należy dążyć do zatwierdzenia Rocznych Planów Łowieckich na poziomie realnie odnoszącym się do zagęszczenia zwierzyny a tym samym dającym gwarancję ich wykonania.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱