Ogólnopolski Hubertus Węgrowski 2016

W dniach 22-23 października br. na Zamku w Liwie oraz Węgrowie odbyły się uroczystości z okazji święta patrona myśliwych, leśników i jeźdźców – Św. Huberta. Organizatorami obchodów był Polski Związek Łowiecki oraz Lasy Państwowe, natomiast Minister Środowiska prof. dr hab. Jan Szyszko objął spotkanie patronatem honorowym. Pierwszy dzień uczczono wielkimi łowami, w których udział wzięło 455 myśliwych. Niedzielne uroczystości rozpoczęto paradą Św. Huberta z udziałem jazdy konnej, wojska oraz blisko 100 sztandarów jednostek organizacyjnych Polskiego Związku Łowieckiego, Lasów Państwowych, a także związków zawodowych rolników „Solidarność”. Ponadto w paradzie wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, duchowieństwo, myśliwi, leśnicy, jeźdźcy, a także rolnicy podkreślając współpracę i wsparcie dla myśliwych. Parada przeszła z Rynku w Węgrowie na węgrowskie błonia, gdzie odbyły się główne uroczystości. Inauguracją spotkania była Hubertowska Msza Św. z udziałem kilku tysięcy osób. Po Mszy Św. odbyły się między innymi pokazy kulinarne, sokolnicze, kynologiczne, a także koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Polskiego Związku Łowieckiego. W ogólnopolskich obchodach dnia Św. Huberta wzięło udział wielu Gości w tym: Wicemarszałek Senatu Maria Koc, Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska prof. dr hab. Jan Szyszko (patron honorowy), Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzej Konieczny, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek, Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej ks. bp. Tadeusz Pikus, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, Łowczy Krajowy Lech Bloch, Przewodniczący NSZZ Solidarność Jerzy Chróścikowski, posłowie i senatorowie, władze samorządowe, przedstawiciele policji i wojska.
Prof. dr hab. Jan Szyszko w swoim przemówieniu podkreślał, że „Działalność myśliwych nie polega tylko na organizowaniu polowań, ale przede wszystkim na prowadzeniu zrównoważonej działalności przyrodniczej”, a także zaznaczył, że „Łowiectwo jest pasją, która jest mocno zakorzeniona w polskiej tradycji, ale także w dobrze pojmowanej ekologii. Zasoby przyrodnicze maja służyć człowiekowi. Zadaniem myśliwych jest utrzymanie równowagi wśród zwierząt, aby żadne z nich nie wyginęło, ale także nie zagrażało rolnikom”
W swoich przemówieniach podkreślano, rolę łowiectwa w pielęgnowaniu bioróżnorodności „Trwale zrównoważona gospodarka leśna pielęgnuje różnorodność biologiczną, co wciąż udowadniamy ponad wszelką wątpliwość i wbrew niektórym opiniom – powiedział Konrad Tomaszewski Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.  
Natomiast Łowczy Krajowy Lech Bloch podkreślił, że „Najważniejszym dla nas (myśliwych) wyzwaniem na chwilę obecną jest obrona polskiego, nastawionego na aspekt przyrodniczy, a nie eksploatacyjny modelu łowiectwa (…) modelu, w którym liczy się przede wszystkim przyroda, a nie pieniądze i interesy. Niekomercyjny, społeczny charakter łowiectwa w Polsce, należy uznać za godny naśladowania”.
Niezwykle istotne było przemówienie Jerzego Chróścikowskiego, przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność” , który powiedział, że „Zawsze współdziałaliśmy z myśliwymi i leśnikami, chcemy to czynić dalej. Skoro czasami są trudności we współpracy to trzeba dobrych rozwiązań prawnych. Tego, jako rolnicy oczekujemy.”
Ogólnopolski Hubertus Węgrowski podkreślił współpracę pomiędzy myśliwymi oraz leśnikami, pod patronatem naszego wspólnego Ministra Środowiska prof. dr hab. Jana Szyszko. Niezwykle istotne było wsparcie, jakiego udzielili Polskiemu Związkowi Łowieckiemu polskie duchowieństwo oraz rolnicy. Jesteśmy przekonani, że dzięki tak ogromnemu wsparciu polski model łowiectwa przetrwa jeszcze na długie lata, a dziedzictwo narodowe jakim jest łowiectwo zostanie nienaruszone.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱