SUKCES POLSKIEJ KYNOLOGII

W dniach 7-11 listopada nad południowo zachodnim wybrzeżem Balatonu w Keszthely na Węgrzech odbył się 33 Zjazd Klubów Posokowca należących do Międzynarodowego Związku Posokowców – ISHV.

 

W czasie zjazdu odbywało się wiele spotkań i narad; Zebranie Doradców Hodowlanych, Zebranie Zarządu ISHV z Prezesami Klubów, Zebranie Światowego Związku Posokowca Bawarskiego i Walne Zgromadzenie ISHV.

Z Polski na Zjazd wyjechała 10-cio osobowa delegacja Klubu Posokowca Członka ISHV, w skład której wchodzili min. członkowie komisji kynologicznej Okręgowej Rady Łowieckiej w Warszawie V-ce Prezes Klubu Wojciech Łażewski oraz sędzia pracy psów myśliwskich Tadeusz Wójcik.

Równolegle ze Zjazdem odbywał się konkurs dla posokowców na tropach postrzałków zwierzyny grubej. Wzięło w nim udział 12 posokowców z dwóch klubów niemieckich oraz Francji, Austrii, Norwegii, Szwajcarii, Czech, Słowacji, Słowenii, Włoch, Węgier i Polski.

Przewodnikiem polskiego psa  4- letniego posokowca bawarskiego BARY Leśny Akord był kolega Krzysztof Szafrański z Opolszczyzny. Pracę psów przy poszukiwaniu  postrzałków oceniały międzynarodowe komisje sędziowskie, łącznie ponad 50-ciu sędziów   w tym czterech sędziów z Polski.

W sobotę przewodnikowi z Polski przydzielono pracę odległą o około 60 km od Keszthely. W ekipie sędziowskiej znaleźli się sędziowie z Węgier, Francji, Szwajcarii i Niemiec. Za przewodnikiem i sędziami podążały samochody z tzw. „koroną” czyli obserwatorami pracy psa, w sumie ponad pięćdziesiąt osób łącznie z ekipą węgierskiej telewizji. Krzysztof Szafrański wraz ze swoim posokowcem i ekipą sędziowską zostali zaprowadzeni na miejsce zestrzału i rozpoczęli pracę na tropie. Po przejściu kilkuset metrów na tropie podniosły się jelenie, a kilkadziesiąt metrów później poderwał się zraniony cielak.

Po uzyskaniu zgody sędziów BARY został puszczony w gon, który jak pokazał odbiornik GPS, trwał na odcinku ok.4 km. Po czym cielę zostało stanowione przez posokowca.           Po dojściu przewodnika do rannego cielaka  został oddany strzał łaski, który zakończył pracę posokowca. Następnie sędziowie na podstawie dość skomplikowanego Regulaminu Próby Głównej ISHV zaczęli obliczać punktację.

Przy ocenie pracy na otoku prócz czasu i długości tropu bierze się pod uwagę warunki pogodowe, rodzaj podłoża, rodzaj tropu (tropy powrotne, pętle, ostre załamania), ocenia chęć podjęcia tropu, pracę dolnym wiatrem, zdolność korygowania błędów, współpracę z przewodnikiem, możliwość kontroli pracy psa na podstawie farby i innych śladów. Ocenia się gon biorąc pod uwagę, czy na oko, czy po tropie, rodzaj głosu w gonie, utrudnienia w postaci tropów innej zdrowej lub rannej zwierzyny, przeszkody terenowe, akweny wodne, drogi, miejscowości, itp.. W czasie stanowienia na ocenę wpływa głos, jego głośność, częstotliwość, sposób osaczenia i wytrwałość.

Jak się później okazało praca BAREGO Leśny Akord wraz z przewodnikiem Krzysztofem Szafrańskim została najwyżej oceniona spośród wszystkich prac jakie wykonały posokowce na tym konkursie. Uzyskując 204 punkty zajęli oni 1 lokatę z dyplomem I stopnia, otrzymali szereg nagród w tym odstrzał na daniela byka w najlepszym węgierskim łowisku.

Po 16 latach członkostwa w ISHV nasz Klub Posokowca po raz pierwszy doczekał się zwycięstwa w tym najbardziej prestiżowym konkursie posokowców w Europie.

Serdeczne gratulacje dla przewodnika i Jego psa!

Darz Bór.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱